ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

معجزه های یک کتاب؛ نگاهی نو به مقاله، تحقیق و پژوهش مطلب ویژه

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
نوشته شده توسط  | منتشرشده در: مجموعه ۲

مقاله نوشتن هم مثل بسیاری کارهای دیگر از جمله رانندگی، خیاطی، تدریس و ... علاوه بر تسلط بر یک نوع دانش خاص، نیاز به یک سری مهارت ها دارد. مهارت هایی که باعث انجام صحیح و مطمئن این کارها می شود. یک شخص ممکن است که با عملکرد ترمز، گاز، موتور، دنده و ... به خوبی آشنا باشد اما به دلیل عدم تسلط بر مهارت های رانندگی، قادر به رانندگی نباشد و در نتیجه با هر بار استفاده از خودرو، برای خود و دیگران یک مصیبت درست ایجاد می کند!! اینجاست که متوجه می شوید که چرا برخی از افراد علیرغم تسلط بر دانش رشته خود، به دلیل عدم توجه به مهارت های مختلف نگارش و ارسال مقالات، قادر نیستند که دستاوردهای پژوهشی و یافته های علمی خود را نشر دهند و به این سبب برای خود و اطرافیانشان دردسر درست می کنند!

چرامقاله؟ مقاله خوب یا بد؟!

ما تاکید داریم که مقاله به عنوان یک ابزار مطلوب و بی مانند در انتقال دانش بشری و ارتقای آن می تواند مورد استفاده قرار گیرد. گرچه عده ای در این مورد نیز نظرات دیگری دارند.

در ابتدای این بحث، باید به مفهوم مقاله و چرایی انتشار آن توجه نمود و فوائد آن را به صورت جز به جز بر شمرد.  مقاله علمی و پژوهشی عموما نتیجه یک پژوهش جهت دار و مساله محور است که به طور خاص رویکردی تازه و نو را در یک زمینه خاص علمی دنبال کرده ویا موضوعی نوین و جدید را در عرصه علم و فناوری باز می کند. انتشار مقاله علمی و پژوهشی توسط نویسنده و یا گروهی از نویسندگان، در اصل زمینه ای فراخ را برای رشد علم در آن زمینه خاص بوجود می آورد و یافته ها و اقدامات پژوهشی نویسندگان را در معرض قضاوت جهانی قرار می دهد.

پس سه رکن بنیادی که در انتشار مقالات بسیار مورد توجه است عبارتند از : 1- رشد علم در زمینه نشر مقاله   2- پیشرفت پژوهشی نویسنده و یا نویسندگان با انتشار مقاله و قضاوت و پیگیری آیندگان در این زمینه  3- ایجاد زمینه برای کاربردی شدن علوم در صنایع، کارخانجات و ... در جهت رفع نیازهای اساسی مردم با بحث و بررسی کامل یک موضوع خاص توسط اندیشمندان ،محققان و دانشمندان مختلف در مقالات گوناگون

در این مسیر، پردازش صحیح داده ها و تهیه گزارش مستند پژوهشی از یافته های مطالعاتی و پژوهشی صورت گرفته، یکی از مهمترین بخش ها یا به عبارت زیباتر اصول هنری است که باید توسط محققان مراعات شده و مراحل آن به دقت پیگیری شود. چه بسا محققانی که یافته های بسیار ارزشمند علمی و پژوهشی در اختیار داشته و یا دارند، اما به دلیل عدم توجه و عنایت به اصول نگارش و نشر مستندات علمی و مقاله از نشر آن عاجز مانده اند و خودشان و سایر محققان جهان را از یک دستاورد قابل توجه، محروم کرده اند.

شاید شما هم بسیاری از این افراد را دیده و یا احوالات چنین محققانی را شنیده باشید. افرادی که علی رغم تسلط کامل بر موضوع مورد تحقیق و دستیابی به بسیاری از نتایج مطلوب و قابل قبول علمی، نتوانسته اند نتایج تحقیق خود را منتشر کنند و هنوز هم در فهم علل عدم توفیق در این مساله درمانده اند. اما به راستی چرا چنین اتفاقی می افتد؟ و چرا این اتفاق به وفور برای بسیاری از محققین کشور ما اتفاق می افتد؟

چرا آنها نمی توانند به راحتی یافته های علمی و دستاوردهای پژوهشی خود را نشر دهند و به همین علت برای خود و اطرافیانشان مشکل ایجاد می کنند؟

دانشجویان بسیاری هستند که به همین دلیل هنوز نتوانسته اند از پایان نامه دوره دکتری و یا کارشناسی ارشد خود دفاع کنند و اساتیدی هم در دانشگاه ها هستند که نمی توانند به دانشجویان خود در این زمینه کمکی کنند و آنها را با مشکلات زیادی روبرو کرده اند و خود نیز برای ارتقا به مشکل برخورده اند.

این مشکل راه حل بسیار ساده ای دارد!!

مقاله نوشتن هم مثل بسیاری کارهای دیگر از جمله رانندگی، خیاطی، تدریس و ... علاوه بر تسلط بر یک نوع دانش خاص، نیاز به یک سری مهارت ها دارد. مهارت هایی که باعث انجام صحیح و مطمئن این کارها می شود. یک شخص ممکن است که با عملکرد ترمز، گاز، موتور، دنده و ... به خوبی آشنا باشد اما به دلیل عدم تسلط بر مهارت های رانندگی، قادر به رانندگی نباشد و در نتیجه با هر بار استفاده از خودرو، برای خود و دیگران یک مصیبت درست ایجاد می کند!! اینجاست که متوجه می شوید که چرا برخی از افراد علیرغم تسلط بر دانش رشته خود، به دلیل عدم توجه به مهارت های مختلف نگارش و ارسال مقالات، قادر نیستند که دستاوردهای پژوهشی و یافته های علمی خود را نشر دهند و به این سبب برای خود و اطرافیانشان دردسر درست می کنند!

اما این هنرها و مهارت ها چیست و چگونه حاصل می شود؟ آیا این مهارت ها هم مثل رانندگی با تمرکز و تمرین به دست می آید یا نیاز به آموزش خاص و استفاده از الگوهای مشخصی دارد؟

این سوالی است که با خواندن فصول مختلف کتاب به آن دست خواهید یافت و علت توفیق عده ای که توانسته اند مقالات زیادی را منتشر کنند، را درمی یابید. همچنین متوجه خواهید شد که چرا عده ای به دلیل رعایت نکردن این اصول، همواره در این امر ناکام هستند و برای ناکامی خود دلائل مریخی می تراشند!

 

چرا برای مقاله نویسی باید این کتاب را خواند؟

توجه به برخی نکات ریز و کوچک در برخی امور، می تواند نتایج مثبت محیر العقول ایجاد کند و سرنوشت انسان را در یک زمینه مشخص تغییر دهد. در مجموعه حاضر و جلسات "جستجوی پیشرفته و نگارش مقالات کیمیا" نهایت تلاش بر این بوده است که هر آنچه از مقدمات جستجو، نگارش مقالات و ارسال صحیح آن مورد نیاز محققان، اساتید و دانشجویان است بدون هیچگونه تکلف و سختی در اختیار آنها قرار گیرد. شکی نیست که این مجموعه و این کلاس ها دارای نقص و اشکالات فراوان است، اما آنچه مشهود است این است که استفاده از این مهارت ها باعث توفیق نفرات زیادی در این زمینه شده است و افراد زیادی که پیشتر در پشت سد مقاله نویسی و ارسال مقالات گرفتار شده بودند، را نجات دهد. گر چه نقدهای دلسوزانه اساتید و مطلعین از این موضوع می تواند به روند تکوین کتاب حاضر، به عنوان اولین کتاب تخصصی غیرتجاری در این زمینه کمک شایانی نماید و آن را کامل تر و مفید تر از گذشته کند.

در این کتاب سعی شده است که نیازهای اساسی دانشجویان و محققین در قالب مواردی ساده و قابل اجرا بیان شود تا راه آنها برای کامل کردن پروسه پژوهش و انتشار مستندات علمی شان باز شود. البته باید گفت که مواردی که در این کتاب بیان شده است تنها یک مسیر اولیه و مقدماتی است که دانشجو و محقق را وارد یک پروسه می کند. پروسه ای که باید توسط او و در نهایت مبتنی بر رشته تخصصی خودش ،بومی شود و مورد بهره برداری قرار گیرد .

در زمینه این دوره ها و نگارش قوی و صحیح مقاله، موارد زیادی وجود دارد که باعث ایجاد التهاب و استرس در دانشجویان تحصیلات تکمیلی می شود. مهمترین مطلب این است که آیا برای نگارش یک مقاله ISI نیاز به تسلط کامل بر زبان وجود دارد و یا اینکه افراد تا چه حدی مجاز به استفاده مستقیم از سایر منابع به منظور تکمیل مقاله خود هستند.

 

آیا تسلط کامل بر زبان انگلیسی برای نشر یک مقاله لازم است؟

یکی از دلائلی که موجبات ترس دانشجویان و محققین از انتشار مقالات انگلیسی را موجب شده است، عدم تسلط کامل آنها بر زبان انگلیسی به عنوان زبان نگارش مقاله می باشد. بسیاری از افراد به همین دلیل و حتی با دارا بودن سطح بالایی از دانش و یافته های پژوهشی، از نزدیک شدن به مقاله و فرایند داوری و انتشار، هراسان هستند و هرگز باور نمی کنند که با اندکی تلاش و ارتقای سطح به سطح خود ، قادر به نشر موفق یافته های خود هستند.

اما آیا آنها واقعا می توانند با همین سطح فعلی، کار را شروع کنند؟

البته باید توجه داشت که متون تمامی مقالات علمی، بالاخص در رشته های فنی و مهندسی بر کوتاه نویسی و ساده نویسی استوار است و عموما چینش مقالات در یک رشته و زمینه مشخص، از بسیاری از عبارات تشریحی یکسان تشکیل شده است. در این کتاب و دوره های جستجوی پیشرفته سعی می شود که با ارائه یکسری داده های مفید اولیه و تذکر های عینی و ملموس از خطاهای فاحش زبانی که باعث ایجاد مشکلات می شود، زمینه برای شروع به کار آن دسته از افرادی که ضعف زبانی دارند، فراهم شود. مطالعه دقیق متونی که در این کتاب و کتاب مکمل آن در باره زبان، ارائه شده است، می تواند موجب تقویت قابل توجه شناخت زبانی افراد شود و آنها را برای ادامه کار ترغیب نماید.

البته در مسیر نگارش مقالات بیش از هر چیز باید به استفاده عینی از عبارات و جملات مقالات در زمینه مشابه، حساس بود و به هیچ عنوان نباید از عین عبارات و جملات یک مقاله دیگر برای تکمیل کار یک مقاله استفاده کرد.

آیا برداشتن هر چیزی از یک متن دیگر، سرقت ادبی و یا دزدی علمی حساب می شود؟

سرقت ادبی و دزدی علمی یکی از مباحثی است که علیرغم اهمیت بسیار زیاد در حوزه نشر بین الملل، در مباحث علمی داخل کشور مغفول مانده است . این مساله باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد و جوانب آن برای ارائه مقالات، سنجیده شود. حساسیت بسیار زیاد ژورنالها، پابلیشرها و داوران روی این موضوع، از جمله نکاتی است که توجه به آن موجب موفقیت در انتشار مقالات می گردد. با توجه به اهمیت موضوع سرقت ادبی و دزدی علمی، بخش ویژه ای در این کتاب به این مساله و جوانب آن اختصاص داده شده است و سعی بر این بوده است که راه های گریز از سرقت ادبی به بهترین نحو برای کسانی که توانایی بالایی در زبان و تغییر متون مشابه دارند، مطرح شود.

از سوی دیگر، نرم افزارهای آنلاین و آفلاین تشخیص سرقت ادبی و راه های دسترسی به آن از دیگر مواردی است که دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی و محققینی که علاقمند به نشر یافته های پژوهشی هستند، باید به آن احاطه و تسلط داشته باشند.

این کتاب به یک بار خواندن می ارزد!

تجربیاتی که ما از وضعیت برخی دانشجویان تحصیلات تکمیلی پیش و پس از حضور در دوره های " نحوه نگارش و ارسال مقالات" داریم نشان می دهد که عده ای از افراد با تکیه بر انگیزه بالای خود و احاطه اولیه ای که از حضور در جلسات به آن دست می یابند، مسیر جدیدی را آغاز می کنند و موفقیت های قابل توجهی در این زمینه کسب می کنند.

این کتاب نیز با تمرکز بر این جلسات شکل گرفته است و سعی شده است تمامی مطالبی که در مورد نحوه نگارش و اصول حاکم بر ارسال و انتشار مقالات در جلسات مطرح شده است، در این کتاب انعکاس یابد. بنابراین کمترین پیشنهادی که می توان به خوانندگان این سطور داد این است که مطالعه این کتاب به زمانی که به آن اختصاص خواهد داد، می ارزد و ممکن است که در قسمت هایی از این کتاب به مطالبی دست یابید که بتواند در قسمتی از این مسیر یاری گر شما باشد یا انگیزه ای دهد که شما را در جهت نشر مطالب تان یاری رساند.

 

 

کتاب جستجوی پیشرفته و نحوه نگارش و ارسال مقالات؛ به زودی توسط شرکت کیمیا نانودانش وارد بازار خواهد شد. 

 

بازدید 1225 بار
آخرین ویرایش در دوشنبه, 16 آذر 1394 ساعت 17:19
Super User

مدیر عامل و موسس

وبگاه: www.joomi.ir/